Vážení partneři, vítejte na stránkách podpory GDPR pro obce a školy

V posledních letech výrazně vzrostl počet útoků nejen na e-mailové schránky. Účelem níže uvedeného návodu je poukázat na aspekty ovlivňující prolomitelnost hesla a zároveň doporučit, jaké heslo je pro zabezpečení vhodné.

Co ovlivňuje sílu hesla

1) Počet znaků
 Počet znaků je asi nejpodstatnějším faktorem síly hesla. Obecně platí, že čím delší heslo je, tím je složitější jeho prolomení. S tím klesá i riziko, že se útočník dostane k vašim datům.
Doporučujeme:vytvářet hesla minimálně o 10 znacích

2) Obsah hesla Obsah hesla rozhoduje o tom, jak rychle bude schopen útočník heslo uhodnout. Zde platí, že běžně užívaná slovní spojení (dohledatelná ve slovníku) je snazší prolomit, než náhodně poskládané znaky, jež zjevně nelze najít ve slovníku. Dále není vhodné používat osobní údaje vlastníka schránky, jako jsou datum narození a jméno, jelikož útočník může dané údaje velice snadno dohledat a využít je k prolomení hesla.
Doporučujeme:
nepoužívat v hesle vlastní jména
nepoužívat v hesle běžně užívaná slovní spojení obsažená ve slovnících
nepoužívat v hesle osobní údaje, jako jsou datum narození, data významných událostí apod.

3) Použité znaky
Použití rozdílných znaků v hesle výrazně ztěžuje útočníkovi prolomit heslo ke schránce, neboť obyčejnému slovníkovému útoku může toto nastavení výrazně ztížit prolomení hesla.
Doporučujeme:
používat v hesle kombinace velkých a malých písmen
používat v hesle číslice
používat v hesle speciální znaky (.@#$%&*+-_/\*?) 

Bezpečné heslo
mělo by obsahovat alespoň 10 znaků, velká a malá písmena, číslice a speciální znaky. Případně náhodná slovní spojení nedefinovaná ve slovníku.